Jeśli pragniesz być informowanym o naszej aktualnej ofercie - zapisz sie do newslettera

*

LIST OTWARTY
DO GOŚCI

+48 33 861 71 28
Zabytki w okolicy Korbielowa

Zabytki - Korbielów i okolica

 

  • Kościół parafialny w Jeleśni.

Kościół św. Wojciecha, pierwotnie drewniany, zbudowany około 1584 roku. Obecny, murowany, barokowy powstał w latach 1693 - 1702 powiększony przez dobudowanie naw bocznych i wieży w latach 1778 - 1785. Wewnątrz cenne zabytki sztuki: ołtarz główny rokokowy, chrzcielnica i ambona z 1790 roku, pięć feretronów z lat 1724 – 94, konfesjonały dębowe, późnobarokowe z roku 1776, chór muzyczny, rokokowy z roku 1785, dwie kropielnice kamienne w kruchcie z roku 1788, drzwi z kruchty do nawy głównej, dzwon na wieży z roku 1668, monstrancja z roku 1779 i dwa ornaty haftowane z wieku XVIII.

  • Stara Karczma w Jeleśni.

Posiada ponad 200 letni rodowód i pamiętająca czasy, kiedy to Jeleśnię przecinał dawny trakt handlowy nazwany szlakiem miedziowym. Drogą tą przez Korbielów, dalej wsiami i miasteczkami Słowacji można dostać się było aż do Wiednia. Karczma ma budowę parterową o konstrukcji zrębowej. Pokryta jest dachem łamanym, gontowym. Do ściany frontowej przylega daszek wsparty na dwóch słupach. Sędziwy wiek staruszki nie przeszkadza jej w pełnieniu funkcji gastronomicznych a serwowane tu jadło nie ma sobie równego na całej Żywiecczyźnie.

  • Kaplica murowana z 1827r. na terenie Krzyżowej.
  • Figura przydrożna z 1815r. przy drodze do Korbielowa.

Przedstawia posąg Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej nakrytej blaszanym daszkiem i ustawionym na kanelowanej kolumnie.

  • Drewniana kaplica w Korbielowie.

Zbudowana z bali wiązanych na zrąb, z zewnątrz oszalowana deskami. Nakryta dachem siodłowym wykonanym z gontów. Na kalenicy pośrodku czworościenna wieżyczka na sygnaturkę z pokryciem gontowym i żelaznym krzyżem. Od frontu blaszana chorągiewka z datą 1866r. odnosząca się prawdopodobnie do czasu powstania kaplicy.

  • Kaplica murowana z 1898r. w Sopotni Małej.

W wewnątrz znajduje się ołtarz późnobarokowy z początku XVIII wieku według zachowanej tradycji zakupiony w Wadowicach.

  • Figura przydrożna w Sopotni Wielkiej.

Ustawiona przy drodze gminnej pomiędzy dwoma jesionami. na kolumnie z krzyżem zawieszona postać Chrystusa wycięta z blachy pochodząca z XIX wieku.

  • Kościół pw. św. Karola Boromeusza w Koszarawie.

Pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku.

Formularz kontaktowy

Zadaj nam pytanie
- zapytaj o wolny termin czy rezerwację:

*
*
*
*