Niecodzienne i nietypowe zwyczaje sylwestrowe


Czy zastanawialiście się nad tym, jak obchodzony jest sylwester w innych krajach? Często noworoczne tradycje są bardzo odległe od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce.

W Polsce istnieje wiele przesądów i zwyczajów na temat Sylwestra i Nowego Roku. W ostatnim dniu roku nie wolno sprzątać, żeby nie wymieść z domu szczęścia. Nie wolno zostawiać nieuregulowanych długów i innych zobowiązań, zaś do kreacji sylwestrowej należy założyć nową bieliznę z metkami – oczywiście na szczęście. To tylko kilka zwyczajów sylwestrowych, jakie spotkać można w Polsce. A jak jest w innych krajach?

Jak obchodzą Sylwestra mieszkańcy Brazylii?

Brazylijczycy mają równie oryginalne pomysły na zapewnienie sobie szczęścia w Nowym Roku co Polacy. Przede wszystkim, witają go ubrani na biało – symbol szczęścia, ale i pokoju. Składają ofiarę dla bogini morza o imieniu Yemanja, które ładują do łodzi. W Brazylii dużą popularnością cieszą się wprowadzające w trans tańce candomble w rytm niezwykle żywiołowej i energetycznej muzyki. A gdzie najlepiej powitać brazylijski Nowy Rok? Oczywiście –  na plaży Copacabana w Rio de Janeiro.

Sylwester według Włochów

Włosi w Sylwestra zakładają czerwoną bieliznę, która ma zapewnić pomyślność, zaś kobietom – rychłe zamążpójście. Włosi wyrzucają stare przedmioty (ubrania, sprzęt domowy, a nawet meble) przez okno wprost na ulicę – wszystko po to, by przegnać pecha, zło i nieszczęście. Z kolei dobrym znakiem jest spotkanie pierwszej osoby w Nowym Roku, która jest przeciwnej płci.

Duński Sylwester

W Danii, na przełomie roku je się okolicznościowe, wielopiętrowe i przepięknie wyglądające ciasto zwane kransekake”. Duńczycy mają wiele ciekawych tradycji i obrzędów: tłuką talerze na progu w domach znajomych i przyjaciół – im więcej potłuczonych koło domu talerzy, tym więcej przyjaciół. To jeszcze nie wszystko: żeby skocznie powitać Nowy Rok, mieszkańcy Danii zeskakują o północy z krzeseł i stołów.

Jak wygląda Sylwester w Hiszpanii?

Hiszpański Sylwester to przede wszystkim Sylwester spędzony w gronie rodzinnym. O północy mieszkańcy zbierają się na głównych placach miast, by wspólnie powitać Nowy Rok. W czasie, gdy zegar wybija północ, należy zjeść dwanaście owoców winogrona, stojąc na lewej nodze (prawą Hiszpanie wchodzą w Nowy Rok). W uniwersyteckim mieście Salamanka, pożegnanie roku zaczyna się już 15 grudnia – robi się to z myślą o tamtejszych żakach właśnie.  Jak zapewnić sobie w Hiszpanii gruby portfel przez cały następny rok? Wystarczy wrzucić do kieliszka z noworocznym szampanem złoty pierścionek albo kolczyk.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *